ÜRÜNLER

Endüstriyel halı yıkama işinde, işçilik ve sarf malzeme giderlerinizi en aza indiren, halılarda daha etkili temizlik sağlayan son teknoloji ürünler..

Yıkanan halıları %95 oranında kurutan sıkma performansı ile endüstriyel halı yıkama işinizde en önemli üründür… Modellerimiz, tekerlekli veya amortisör ayaklı olarak çeşitlenmiştir.

Halı toz alma makinemiz, yıkama maliyetini düşürmek, temizlik kalitesini artırmak gibi özellikleriyle halı yıkama fabrikalarının en önemli makinelerinden biri olarak sektördeki yerini almıştır.

Halı Kurutma Makinesi, nem alma özelliği ilehalıyı kurutmak için güneş ışınlarına maruz kalmadan hijyenik şekilde kurutma imkanı sunar.Nem alma makinesi ile yapmış olunan halı kurutma odalarında çok temiz kısa sürede ve hijyenik bir kurutma sağlanır.

Halılar yıkanmadan önce veya yıkandıktan sonra halının içindeki havı çekip alabilecek olan makine, ayrıca halının tüylerini tarayarak yumuşatmaktadır.

Manuel halı yıkama, zemin yıkama ve cilalama işinde kullanılan makinelerdir. Pratik kullanımı ile size zaman kazandırır…

Endüstriyel Halı Yıkama Fabrikaları

 

Geçmiş dönemlerde, sanayileşme ve köyden kente yoğun göçlerin olmadığı zamanlarda, halılar evlerde bahçe vb alanlarda, kişilerin kendi imkanları ile yıkanırdı. Buna yapabilecek alanlar bulmak mümkündü.

Fakat artık günümüzde sanayileşme ile birlikte halı – kilim yıkama işi de bir endüstri halini almıştır.

Endüstriyel halı yıkama  makineleri, bu işi yapmak isteyenlerin ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

Profesyonel halı yıkama işini yapmak isteyen girişimciler, aşağıdaki prosesleri inceleyerek bir iş planı oluşturabilirler.

Halı yıkama yapılacak alanda öncelikle gerekli olan ihtiyaçlar nelerdir?

 • Halı yıkama tesisi 100 metrekare ile 300 metrekare arasında olmalıdır.
 • Kullanılacak makineye göre su tesisatı montajı gerekir
 • Endüstriyel elektrik tesisatı olmalıdır. (Üç fazlı). Elektrik tesisatı kullanılan makinelerin gücüne göre kurulmalıdır.
 • Halıları alıp teslim etmek için bir minibüs vb araç temini gerekmektedir.

 

Kullanılacak Makine ve Ekipmanlara Göre Halı Yıkama Prosesi

 

 1. Halı Toz Alma Makinesi

Halı toz alma makinası, halı yıkama tesislerine getirilen halıların üzerinde, yıkamada derinlemesine temizlik sağlamak için, yıkama öncesi halı havları arasındaki toz, ölü deri, organizma, saç ve gıda parçalarını bulunduğu yerden söküp alarak, deterjan ve suyun daha derine işlemesine olanak sağlar.

Enerji tasarruflu, az bakım gerektiren Halı Toz Alma Makinesi, halı temizleme işindeki en önemli ön temizleme makinelerinden biridir. Halıların tozlarının alınması, halı temizliğinde gereken emeğin %50'sini oluşturduğundan, bu makine hem çalışma verimliliğini arttırmakta hem de halının makinenin filtrelenmiş ortamından geçmesi nedeniyle hava kalitesini iyileştirmektedir. Saniyede 20 fırça döngüsü ve 6 m2'lik tek bir geçişte yaklaşık 50-100 g halı tozunun uzaklaştırılmasıyla bu son derece etkili makinelerdir.

Otomatik halı toz alma ve manuel toz alma şeklinde 2 tip makinemiz mevcuttur.

 

 1. Halı Yıkama İşlemi

2.1 Manuel Halı Yıkama Makineleri

Tek fırçalı veya çift fırçalı manuel halı yıkama makineleri ile  halı veya kilimleri yıkayabilirsiniz.

Avantajları: Ucuzdur ve başlangıç için iyidir.

Dezavantajları: Otomatik makinelere göre daha fazla yorulursunuz ve yıkama süresi daha uzun olur; saatte 20-30 metre kare yıkayabilirsiniz.

2.2 Otomatik Halı Yıkama Makineleri

Bantlı Sistem Otomatik Halı Yıkama Makinası

Bu tam otomatik halı temizleme makinesi birçok işletmenin temelini oluşturur. Otomatik halı yıkama makinesi, en kirli, lekeli halıları minimum maliyetle temizleme kapasitesine sahiptir.

Makinenin kullanımı kolaydır. Dokunmatik kontrol paneli, tek tuşla yıkama, temizleme ve durulama işlemlerini halının kirliliğine göre ayarlar.

Özel olarak tasarlanmış dairesel fırça ile temizleme sistemi aynı zamanda halının ve liflerinin kalınlığına göre de ayarlanabilmektedir.

Otomatik Halı Yıkama Makinesi Avantajları

Daha az işgücü

Daha hızlı yıkama ile daha fazla müşteriye hizmet verme imkanı

Çoklu fırça ile etkili temizlik

Halı rulosu sarma sistemi

Durulama sistemi

Gelberi

Masa tipi otomatik halı yıkama makineleri fırça sayısı ve boyutlarına göre farklılık göstermektedir.

 

 1. Halı Sıkma, Santrifüj - Endüstriyel Halı Sıkma Makineleri

Bir halı yıkama firmasında olmazsa olmaz gerekli bir makinedir. Çünkü bu makinede sıkılma sonucunda halılar neredeyse %98 oranında kurur. Ayrıca ıslak halıların asılmasından dolayı oluşan deformasyonları, kirli püskülleri, deterjan kalıntılarını ve kokuları da önler.

Halı sıkma makineleri ıslak halıların yüksek devirle sıkılarak kısa sürede kurumasını sağlayan sistemdir. Yıkanmış bir halı doğrudan askıda kurumaya bırakılırsa uzun süre ıslak kalacak ve işlerin aksamasına sebep olacaktır. Kaliteli bir halı sıkma makinası bu süreci ortalama 3 dakikada tamamlayabilir. Halı sıkma makinesi, halıyı sadece sıkmakla kalmaz aynı zamanda durulayabilmektedir.

Halı sıkma makineleri; tekerlekli ve amortisörlü model olarak ikiye ayrılır. Tekerlekli modeller yüksekliği daha az olduğu için manuel yıkama yapan firmalar tarafından tercih edilmektedir. Halı sıkma, santrifuj makineleri, farklı boyut ve devir seçeneklerine sahiptir. 120 cm ile 420 cm arasında değişen iç tambur uzunlukları ve 1200, 1400, 1600 devir gibi seçeneklere sahiptir.

 

 1. Kurutma İşlemi

 4.1 Askılarla Kurutma

Halı yıkandıktan sonra halı kurutma alanına aşağıdaki şekilde asılır.

Halı kurutma askıları herhangi bir metal işleme mağazasından sipariş edilebilir.

Örnek  :

Yükseklik : 200 - 220 cm

Askılar arası mesafe: 25 cm.

 

 

 

4.2 Halı Kurutma Odası – Nem Alma Cihazı

Nem Alma Cihazı halılarınızın kısa sürede kurumasını sağlıyor. Nem Alma Makinası kurutma odasında bulunduğu yerde 7-8 saatte halının nemini alır. Kurutucu oda sıcaklığını ve nemini ayarlamanıza olanak sağlar.

Halıların birkaç saatte kuruyamadığı kış aylarında oldukça etkilidir.

30-40 m2 odaya ısı yalıtımı yapılmalı ve halı asma sistemi kurulmalıdır. Makine bir klima gibi çalışıyor; odaya temiz hava pompalamak ve nemi dışarı atmak. İçerisindeki nem sıvılaştırılarak dışarı atılır. 220-280 m2 halıları maksimum 7-8 saatte kurutur.

 

 

 1. Halı Hav Alma ve Paketleme Makinası

Halı paketleme makinası, halı yıkama sektöründe kalite konusunda profesyonelleşmek isteyen firmalara büyük katkı sağlayacak endüstriyel temizleme makinasıdır.

Halıların yıkanmasından sonra halının tüylerini vakumlayabilen makine aynı zamanda halının tüylerini tarayarak halıyı yumuşatır.

Halı havlarını hızlı bir şekilde fırçalayıp vakumlayan endüstriyel halı süpürme ve paketleme makinasıdır.

Halılar, halı hav alma makinesinden geçtikten sonra yeni görünümüne kavuşur.

Halılarda son kontrol, leke kontrolü, parfümleme ve paketleme işlemlerini yapabilirsiniz.

Hav alma ve paketleme makinesini halı temizliğinin bitiş aşamasında kullanıldığından dolayı firmaların ihtiyaç duyduğu kalite kontrol sürecini işçilik açısından kolaylaştırır ve teslimat aşamasına gelen üründe yüksek kalite sağlar.

Profesyonel halı yıkama tesisi kurmak için öncelikli olarak tüm makinelere ihtiyacınız yoktur. Ama mutlaka olması gereken ürünler aşağıdaki gibidir:

 • Halı Yıkama Makinesi (otomatik veya manuel)
 • Halı Sıkma Makinesi

 

Ürünlerimiz ve profesyonel halı yıkama iş fikriniz hakkında daha detaylı bilgi için halı yıkama kategorimizdeki makineleri inceleyebilir veya bizlerle irtibata geçebilirsiniz.