fbpx

Temizlik Endüstrisinde Buhar Teknolojisinin Kullanılmaya Başlaması

Ateşin bulunması ile başlayan buhar teknolojisi, Arşimet tarafından buhar topu yapılması ile ilk defa teknik olarak kullanılmıştır. Ve şu anda su buharı birçok endüstriyel alanda kullanılması ile sanayi devriminin yapı taşlarından birini oluşturmaktadır. Temizlik sektörü de bunlardan biridir.

Günümüzde temizlik işlemlerinde yoğun kimyasal kullanımı beraberinde birtakım olumsuz durumları da getirmektedir. Özellikle artan astım alerjik vakaları, evlerde ve okullarda ve diğer yaşam alanların da yapılan temizlik işlemlerinde normalden fazla kimyasal kullanımı da etkili olmaktadır.

Sanayileşmenin getirdiği bu olumsuz durumlar, hijyeni daha da üst düzey olarak sağlayacak buharlı temizlik makinelerinin geliştirilmesini ve daha yaygın kullanılmasını doğurmuştur.

Buharlı temizlik makineleri ile yapılan temizlik, normal sıcak su ile yapılan temizlikten çok daha fazla hijyen oluşumunu sağlar.

Ve kimyasal kullanılmadığı için de temizlik yapılan alanlardaki insanlara da zarar veren durumları ortadan kaldırır.

Buhar teknolojisinin oluşturacağı hijyene ve gücüne geçmişten örnek verecek olursak; Savaşlarda, salgın hastalıkları önlemek amacı ile askerlerin kıyafetlerini dezenfekte etmek-temizlemek için buhar teknolojisi (etüv cihazları) kullanılıyordu.

Buharlı Temizlik Makinelerinin Günümüz Endüstrisinde Kullanıldığı Alanlar :

Yaşam alanlarındaki koltuk, sandalye, yatak, halı, parke, duvar, fayans yüzeylerin temizliği, banyo, tuvalet mutfak temizliği, kalorifer peteği temizliği, araç içi temizlik, (araç koltukları ve tüm araç yüzeyleri) araç motorları temizliği, cam temizliği gibi hem tekstil yüzeyler hem de sert zeminlerde artık buharlı temizlik makineleri kullanılabilmektedir. İnşaat sonrası temizliklerde, su fabrikalarının ve su damacanalarının hijyen temizliği, fabrikalarda üretim hattındaki tüm makinelerin bakım ve temizliklerinde, sanayi tipi jeneratör ve klimaların temizliğinde, oto servislerde parça temizliğinde v.b birçok alanda kullanılır.

Geniş kullanım ağına sahip makinelerin, bireysel kullanıcılar, temizlik firmaları, koltuk yıkama firmaları, restoran, market, hastaneler, sağlık sektörleri, okullar, eğitim sektörü, araç yıkama istasyonları, mağazalar, üretim firmaları v.b gibi birçok kullanıcısı mevcuttur.

Buharlı Temizlik Makineleri ile Nasıl Temizlik Yapılır

Makinelerin içine koyulan su, kaynama noktasından sonra yavaş yavaş buhar oluşturur ve makineden 170 derecede kuru buhar olarak çıkar. Buhar, temizlenecek yüzeye püskürtülerek yüzeydeki lekeler, kirler, buhar ile ayrıştırılarak temizlik sağlanır.

Tekstil yüzeylerde buhar püskürtmesi ile kalan nem, buharlı temizlik makinesi ile vakumlanarak çekilir. Kısa sürede temizlenen yüzey kurur. Gözle göremediğimiz maytlar, akarlar buharlı temizlik ile yok edilebilmektedir.

Sert zeminlerde de buhar püskürtmesi sonrası, kuru temiz bir bez ile kalan nem alınır. Ve temizlik yapılan yüzey tamamen kuru kalır. Bazı makinelerde, sert zeminden vakumlama aparatları da mevcuttur.

Buharlı temizlik makinelerimiz hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki linklerden ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

Koltuk Yıkama Makineleri – Buharlı

Buharlı Araç Yıkama Makineleri

Whatsapp Sipariş Hattı